Gönderen Konu: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....  (Okunma sayısı 2538 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LEO

 • Ziyaretçi
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #10 : 03 ÖÖ:34:Kasım 23, 2012, 11 »

LEO

 • Ziyaretçi
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #11 : 14 ÖÖ:34:Kasım 23, 2012, 11 »

LEO

 • Ziyaretçi
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #12 : 26 ÖÖ:34:Kasım 23, 2012, 11 »

Çevrimdışı selimsani

 • Global Moderator
 • Aktif Off Road
 • *****
 • İleti: 9658
 • Teşekkür: 573
 • Ad Soyad: Selim Sani Güngör
 • Kan Grubu: 0 Rh+
 • Kullanılan Araç: Toytoy Kamyonu
 • Nereden: İStanbul
 • Yaş: 33
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #13 : 42 ÖÖ:35:Kasım 23, 2012, 11 »
Yaw çok güzel fotoğraflar geliyor, maşşallah :D
Gideceğin yerden eminsen, "engeller" sadece "dinlenme" noktalarındır...

LEO

 • Ziyaretçi
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #14 : 14 ÖÖ:36:Kasım 23, 2012, 11 »
İnce Kaya Sukemeri...

İncekaya, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı bir köydür.
 
Eski adı Gayza köyüdür. incekaya su kemeri bu köyümüzdedir.
 
Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan eser, ilçe merkezine 7,5 km uzaklıktadır. İncekaya Köyü’ndeki su kemeri 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli görkemli bir yapıdır.
 
Su kaynağından ilçeye su getirilmesine yarayan kemer 110–220 cm genişliktedir. Altındaki tokatlı deresi de kanyon gezisi için ideal bir parkurdur. Restore edilen İncekaya Su Kemeri’nin alt tarafına çeşitli etkinlikler için sahne ve oturma yerleri yapılmıştır. Köprüden yaya olarak kanyonun diğer tarafına geçmek mümkündür...LEO

 • Ziyaretçi
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #15 : 45 ÖÖ:37:Kasım 23, 2012, 11 »
Tokatlı Kanyonu...
 
Tokatlı Köyü yakınlarında olan kanyon, tarihle birleşen özellikleri ve doğal oluşumuyla oldukça ilgi çekici. Hızar Çayı yatağında kireç taşı tabakalarının binlerce yıl süren aşınması sonucunda oluşan kanyonda ilerlerken göreceğiniz tarihi yapılar doğayla el ele verip bu güzelliğe ayrı dokular katıyor.

Tarihi Çarşı tarafında bulunan Gümüş Mahallesi’nden başlayan yolcuğunuzda, kuzey yönünde gidip Bağlar Mahallesi ve Tokatlı Köyü’nün doğusunu takip ederseniz, kanyon üzerinde bulunan tarihi köprüleri ve İncekaya Su Kemeri’ni görebilirsiniz. Yürüyüşte zorluk yaratacak herhangi bir sağlık probleminiz yoksa rahatlıkla yürüyeceğiniz Tokatlı Kanyonu Parkuru, 9 km’lik alanda tarihi yapıların ve doğal güzelliklerin müthiş uyumunu sunuyor.
 

LEO

 • Ziyaretçi
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #16 : 03 ÖÖ:39:Kasım 23, 2012, 11 »
Saat Kulesi
Karabük Safranbolu ilçesinde şehre hakim bir yerde ve her taraftan görülebilecek yerde bulunan Saat Kulesi’ni Sultan III.Selim döneminde Sadrazamlık yapan, Safranbolulu Sadrazam İzzet Mehmet Paşa 1797 yılında yaptırmıştır. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa’nın h.1212 (1796) tarihli vakfiyesinde de “Zeferanbolu kasabasında” bir saat kulesi yaptırdığı, yeni bir saat satın alındığı, saatlerin ayar ve bakımları ile ilgili saatçilikten anlayan birinin görevlendirilmesi yazılıdır.
 
Saat Kulesi, dikdörtgen prizma şeklinde olup, kesme taştan yapılmış, 8-10 m. yüksekliğindedir. Saat Kulesi’nin şehre bakan yüzünde yuvarlak kadranlı bir saat bulunmaktadır. Kulenin her cephesinde dikdörtgen ikişer pencere vardır. Ayrıca kule içerisindeki merdivenin aydınlatılması için de yer yer mazgal delikleri açılmıştır.LEO

 • Ziyaretçi
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #17 : 08 ÖÖ:41:Kasım 23, 2012, 11 »
Hükümet Konağı

Safranbolu’nun eski çarşısında hakim bir tepe üstündedir.Eski Hükümet Konağı Kastamonu Valisi Enis Paşa ile İlçe Kaymakamı Ahmet Bey öncülüğünde ilçe halkının maddi destekleriyle iki yıl içinde (1904-1906) tarihinde tamamen taştan yapılmış içi ferah ve aydınlanmasında olabildiğince gün ışığından yararlanmış tarihi bir yapıdır.Odalar büyük ve tavanı oldukça yüksektir.
 Tarihi yapının 800 m² kapalı bir alana ve bir de mahzen bölümüne sahiptir.Binada 1976 yılında yangın çıkmıştır.Binanın hemen arkasında safranbolu tarihi saat kulesi, cezaevi ve ufak bir mesçit yer almaktadır.
 Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu yaptırılan bina “Kent Tarih Müzesi” olarak Safranbolu Kaymakamlığımız tarafından hizmete açılmıştır


LEO

 • Ziyaretçi
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #18 : 01 ÖÖ:46:Kasım 23, 2012, 11 »
Hıdırlık Tepesi...
Hıdırlık Tepesi, şehrin kuş bakışı kontrol altına alınabileceği yer olmasından dolayı Osmanlı’nın Safranbolu’yu ele geçireceği vakit konuşlandığı yermiş. Şehrin kontrol altına alındıktan sonra düşürülmesi sağlanıp fetih gerçekleştirilirmiş. Tarihi önemi büyük bu tepeye gelip Seyir Terası’nda tavşankanı çayları yudumlamak, Safranbolu’nun dillere destan tarihi evlerinin güzelliğini izlemek oldukça keyifli. Evlerin bahçelerinde teneke kutular içinde açan renk renk çiçeklerin muhteşem cümbüşüne dalmak ise apayrı bir tat. Ayrıca tepe üzerinde 1840’lı yıllardaki Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın türbesi, Hızır (Hıdır) Paşa’nın mezarı ve Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından biri olan Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarı ve iki namazgâh ziyaret edilebiliyor.
LEO

 • Ziyaretçi
Ynt: Zamanı Durduğu Yer; Safranbolu....
« Yanıtla #19 : 00 ÖÖ:47:Kasım 23, 2012, 11 »
Cinci Hanı

Yüzyıllar boyunca Çin'den Anadol topraklarına uzanan Tarihi İpekyolu üzerinde kurulmuş irili ufaklı yüzlerce kervansaraydan biri de Safranboludaki Cinci Han'dır.Cinci Han Safranbolulu Karabaşzade Hüseyin Efendi (Cinci Hoca) tarafından 1645 yılında yapılmış.Mimarı kesin olarak bilinmiyor,yanlız Koca Mimar Kazım Ağa tarafından yapıldığı sanılmakta.Tarihi İpekyolu'nun etkinliğini yitirmeye başladığı 20.yy'a  kadar kervansaray olarak kullanılan Cinci Han.20.yy başlarından itibaren Safranbolu esnafı tarafından depo olarak kullanılmış,20.yy sonlarına doğru bu özelliğinide yitirmiş.Şimdileri restorasyonu yapılan Cinci Han ,Otel olarak kullanılmakta.